Penc

Község Önkormányzatának honlapja

Polgármesteri köszöntő

Kedves Látogató!

Üdvözlöm Penc község honlapján.

Községünk Váctól nem messze, Budapesttől kb. 40 km-re helyezkedik el. A falu elhelyezkedése, levegője és hangulata ideális a pihenni vagy akár kirándulni vágyóknak. Településünk központja jól ellátott. Rendelkezünk nagyobb élelmiszerüzlettel, zöldség és virág boltokkal, benzinkúttal, múzeummal, ami 4 község értékeit, örökségeit foglalja magában. Az egészségügyi ellátás is a falu javát szolgálja a háziorvosi rendelővel, védőnői szolgálattal és gyógyszertárral.sm penc

Kis településként, nagyra tartjuk régi és újabb hagyományainkat is, évente több kulturális rendezvényt is tartunk. Községünkben folyamatos a megújulás, fejlesztés. Évről-évre újítjuk, szépítjük és bővítjük az intézményeinket.

Tartalmas időtöltést kívánok a weboldal böngészéséhez, ahol településünk történelmi múltjával-jelenével, értékeivel és nevezetességeivel, valamint kulturális életünkkel, intézményeinkkel és civil szervezeteinkkel ismerkedhet meg, és folyamatosan frissítjük. Remélem egyszer személyesen megismerkedik szeretett otthonunkkal Penccel.

Ha bármiben segítségre lenne szüksége községünkkel kapcsolatban keressen minket bizalommal!

Üdvözlettel: Kádár Ferenc polgármester


kadar ferenc

 

Helytörténet

penc telepulesrol helytortenet muzeum kep1

A Cserhát emelkedői között, a Naszály-hegység közelében szolidan bújik meg Penc község. Budapesttől 40, Váctól kelet felé haladva 14 kilométerre fekszik. Könnyedén megközelíthető az M0-s autópályáról és az M2-es autóútról. A település területe 2134 hektár. Lakosainak száma 1557 fő.

A község igen régi, területe már az őskorban is ismert és lakott volt. Ezt bizonyítja az Alsópencen 1921-ben talált kőbalta, valamint az 1933-ban talált csiszolt kőkorszakból való véső is. A Zsobrák-dűlőn római bronzpénzt leltek Gordiánus császár idejéből, és a honfoglalás korából néhány sarkantyú került felszínre. 1936-ban a Nemzeti Múzeum által végzett ásatáskor középkori, X-XI. századi temetőt tártak fel 12 sírhellyel. A leleteket a Nemzeti Múzeumba vitték.

Nevét 1358-ban említették először. 1390-ben a névadó Penczy Péter, 1444-ben a csővári Giskra huszita vezér, 1473-ban a Szobi család uradalma lett. A Penczyek kihaltával, 1533-ban Zápolyai János király tanácsosának, Fráter Györgynek adományozza a községet.

A 16. században Nagy- és Kis-Pencet különálló településeknek tekintették. Utóbbit 1505-ben kapta misealapítványul a váci püspökség. A 16. század közepén mindkét Penc behódolt a töröknekpenc telepulesrol helytortenet muzeum kep2, elvonulásuk után az 1700-as évek közepére települtek újra a Felvidékről érkező szlovák földművelőkkel. A szőlőművelés évszázadokon át a legfontosabb gazdasági tényező volt a község életében. Az 1870-es években a birtokosok „Penczi bortermelők pincéje” néven raktárt tartottak fenn a fővárosban. Egy 1874-es forrás így fogalmaz: „Lakosai leginkább bortermeléssel foglalkoznak, mely minőségre, de nevezetesen mennyiségére nézve e megyében legelső helyen áll." A helyi szőlősgazdák ma is sokat tesznek a bortermelő településsé nyilvánítás érdekében. A Mária Magdolna-kápolna 1820-ban épült, a szőlőültetvényt megkímélő jégeső miatt fogadalomból. A római katolikus templomot 1769-ben, az evangélikus templomot 1825 után emelték. Mindkettő műemlék. A községben két műemléki védelem alá vont kúria vár restaurálásra. Az első világháborúban elesett 31, valamint a második világégés 21 hőse nevét szép emlékoszlop őrzi.

Megtekintésre érdemes a központi fekvésű, felújított kúriaépületben berendezett Jakus Lajos Múzeumi Kiállítóhely, amely a környező négy község – Csővár, Kosd, Penc és Rád – helytörténeti, néprajzi és régészeti emlékeit mutatja be. Az épület előtt látható Petőfi-emlékmű a költő Pencen tett négyszeri látogatására utal. A község határában található Kozmikus Geodéziai Obszervatórium. Az intézmény a Magyar Űrkutatási Iroda bázisintézményeként kutatási programokban vesz részt.

Penc közsévilaghaborus emlekgben szépen felújított óvoda található. Parkjában épül az új bölcsőde. A nyolc évfolyamos általános iskola is bővítésre szorult a megnövekedett tanulói létszám miatt. A falu könyvtára is megújult, amely kellemes időtöltést biztosít az olvasni vágyók számára.

Megoldott az egészségügyi alapellátás, a felújított rendelőintézet biztosítja szakképzett humán és egyre korszerűsödő tárgyi feltételrendszer birtokában.

A sport terén nagyszerű lehetőségeket kínál az iskolához épített sportcsarnok. Az elmúlt évek során a futballpályán is új, korszerű öltöző épült.

A településkép kedvező alakításához már ma is hozzájárul a gondosan rendezett környezet. Parkjait folyamatosan fejlesztik, csinosítják. A megújult polgármesteri hivatal szomszédságában álló Szent István park a faluközpont éke. Az Erzsébet tér megújítása során megszépült a háborús hősök emlékműve is. A büszkeségre feljogosító sikerek ösztönzőleg hatnak a további feladatok elvégzésére. Terveik közt szerepel a szennyvízhálózat kiépítése, valamint a felszíni csapadékvíz elvezetésének megoldása az Európai Unió célirányos támogatásainak felkutatásával és igénybevételével.

 

Munipolis - regisztráció - Penc

Elektronikus ügyintézés

Penc Önkormányzati Elektronikus Ügyintézés Penc e-Hivatal

Választás - 2024

valasztas

itet logo

Pályázati információk

Penc - Széchenyi 2020 pályázatok


Penc Magyar Falu Program

Helyi Építési Szabályzat

penc kozseg epitesi szabalyzat 20200722

Penci Hírek

Penci Hírek - 2021. 1. szám

Közadatkereső

logo kozadatkereso

Jakus Lajos Múzeum

Jakus Lajos Múzeumi Kiállítóhely - Penc

Ez a weboldal cookie-kat használ. A weboldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába.