Penc

Község Önkormányzatának honlapja

Penci bor (IV.)

Penci bor (4)

Évek óta szivesen látott vendégek voltunk a Dél-Cserháti Borversenyeken, ezért úgy gondoltuk ideje viszonozni a meghívók kedvességét. Anno kezdő borászként sokat tanulhattunk más vidékek tapasztaltabb helyi borászaitól. A meghívásukkal kettős cél lebegett a szemünk előtt. Egyrészt szerettük volna megmutatni, hogy Pencen is elindult a szőlő-és borkultúra megmentése, másrészt jó alkalom lehet az Első Meghívásos Penci Bor és Pálinkaszemle megszervezésére.

Az Első Meghívásos Penci Bor és Pálinkaszemle
Az előkészületek igazán még tavaly összel, a Márton – napi újbormustrán kezdődtek Héhalomban, ahol is visszahívtuk az ott bejegyzett Bor és Barátság Borlovagrend nagymesterét, vezetőségét és a tagjait egy penci látogatásra a présházunkba. Ahogy telt-múlt az idő, úgy öltött testet a szóban forgó rendezvény terve. Penc polgármestere, Králik József úr aktívan bíztatott bennünket az előkészítésben. Szakmailag pedig nagy segítségünkre volt az illetékes hegybírónk Erdész Ferenc úr Mogyoródról. Az előkészítés ezer apró gondját pedig a családom tagjai végezték.

A rendezvény 2016. 05.15.-én 10.00-tól vette kezdetét, némi bizonytalansággal, hiszen napok óta esős, hideg időre váltott a természet. Ennek ellenére a meghívottak Mogyoródtól, Héhalmon és Ludányhalászin át Salgótarjánig pontosan megérkeztek. A levezetési terv szerint így pontosan 11.00-kor megkezdődött a szemle, a Penci Kilátó Présház borteraszán. A házigazdaként elmondott rövid köszöntő szavaim után községünk polgármestere nyitotta meg a rendezvényt az alábbi gondolatokkal:

- Bemutatta Penc község jelenét, a jövő terveit.
- Jakus Lajos tanár úr, és helytörténész munkája alapján felelevenítette Penc többszázéves szőlő-és borkultúráját. Kifejtette abbéli örömét, hogy a Dr. Major féle családi szőlőbirtok és présház összefogva más helyi borászokkal megpróbálja ismét feltámasztani a község ezirányú gazdag hagyományait. Kiemelte a borturizmus lehetséges pozitív hatásait a község jövőbeni fejlődésére, a fiatalok helybentartására.
- Végezetül köszöntötte az Első Meghívásos Penci Bor és Pálinkaszemle résztvevőit, valamint a versenyszervezés, lebonyolítás anyagi terheit is biztosító Major családot.

A meghívottak nevében dr. Berze Gábor, a meghívott borlovagrend vezetője kért szót:

- Kiemelte a rendezvény fontosságát a szőlő és borkultúra szempontjából.
- Rámutatott arra, hogy a helyszínen milyen óriás munka folyt az elmúlt 8-9 évben, hiszen a vezetésével itt voltak a kezdeti lépéseknél, amikor még csak „ősbozótos” volt itt látható. Kiemelte, hogy nem csupán művelt szőlőparcellák, utak, jó pince és szép présházat teremtettek, de van még hitük, és nem utolsósorban szép virágaik is a háziaknak a gyönyörű kilátás mellett. Ez nagyon fontos lehet a jövő generációnak, a helyi közösségnek, és ha sok ilyen teremtődik akkor az egész nemzetnek is.
- Végezetül megköszönte a meghívást, és nagy kiváncsisággal várják a verseny megméretését, mert ez a legjobb ellenszer - minden gazda részére – a „pincevakság” ellen. Hiszen, ha a gazda mindig csak a saját borát kóstolja, előbb-utóbb elhiszi, hogy az a legjobb.

A beszédet követően megkezdődött az olyan bor és pálinka minták leadása, amelyek más versenyeken valamilyen eredményt, helyezést már elértek. A borokból 18 mintát, a pálinkákból és törkölyökből pedig 12 tételt adtak le a meghívott nevezők. A tételek sorszámot kaptak, amihez a fajta, az évjárat, stb. kapcsolódott. A sorszámokhoz kötödő neveket bizottságilag elzártuk egy szobaszéfben. A két zsűri előkészülete, és részben a bírálat alatt, a résztvevők egy jó órás sétát tettek a szőlőben. A házigazda vezetésével elemezték a művelési mód, a metszés, a hajtásnövekedés, a hiánypótlás okát és módját. Menetközben megvitatták a talajművelésés a növényvédelem aktuális, a helyszínen tapasztalt kérdéseit, a bioművelés vállalható elemeit. Ezt követően a feldolgozás eszközeit, gépeit és technológiáját ismerhették meg a résztvevők. Végezetül az ilyenkor „kötelező” pincelátogatáson ismerkedtek meg a helyi pince építési rejtelmeivel, és történetével. Ezzel a program első része lezajlott.

Ebéd és eredményhírdetés
A kiadó mozgás, a javuló időjárás és nem utolsósorban az előrehaladt idő meghozta a vendégek étvágyát, így 14.00-kor az ebéd következett. Feleségem és nagyobbik fiam Koppány nagy sikert aratott úgy a vadragu, mint az almást és a meggyespite fronton. Ebéd után Erdész Ferenc hegybíró, kertészmérnök, mint a borzsűri elnöke szakavatott, szigorú de végtelenül korrekt módon értékelte mind a 18 bortételt:

- Nagyra értékelte, hogy a kezdő borversenyekkel ellentétben, itt nem leltek hibás tételt, minden bor iható, szinvonalas termék volt.
- Sok bor ért el bronz, ezüst és aranyérmet, de ezek közül is csak a három legjobbat értékelték I-II-III. helyezéssel úgy a fehér mint a vörösbor kategóriában, rose borból egy nevezés volt, és egy helyezés született.
- Tapintatosan, de következetesen rámutatott arra, hogy a korábbi évek nagydíjas borai is lassan előregednek, ezért kaptak esetleg a vártnál alacsonyabb helyezést. Azonban a bor alapvetően arra való, arra készült, hogy megigyák, kultúráltan elfogyasszák.
- Ugyancsak fontos tanulság volt részéről a mostanság divatos barrikolás, újfahordós borkészítés veszélyeinek, kockázatainak elemzése, hasznos útravaló volt mindenkinek.

Összességében rendkívül mély szakmai tudás jellemezte minden szavát, ami nagyot emelt a rendezvény szinvonalán, ezúton is köszönjük. Az értékelés után a polgármesterrel közösen átadták az elismerő okleveleket a legjobbaknak.
A pálinkazsűri elnöke Kurnász Gyula a helyi pálinkafőző tulajdonosa, és szakavatott pálinkabíráló volt, s aki az alábbiak szerint összegezte a tapasztalatokat:

- Az eddigi valamennyi városi, területi bírálaton elfogadott nézete, értékrendje szerint a tiszta, beavatkozásmentes pálinkákat és törkölyöket helyezi előtérbe. Ezek tudják torzításmentesen bemutatni az adott gyümölcsre, főzési technológiára leginkább jellemző ízeket, aromákat.
- Vállalta ezzel azt is, hogy alaposan átrendezte a benevezett párlatok eddigi sorrendjét.
- Kifejezte abbéli örömét, hogy csak jó minőségű pálinkákkal és törkölyökkel találkozott, ami általában nem jellemző olyan helyeken, ahol először rendeznek versenyt.

Összességében igazságos eredmények születtek, ezt másik nagy szakértő, dr. Berze Gábor, amúgy szintén zsűritag, vezető gyógyszerész is elimerte. Ez nagy szó, hiszen Ő, szakmai alapon is nagymestere az alkoholpárlatoknak, amelyek a gyógyszerek, kenőcsök egy részének is alapanyaga.

A két zsűri összegzett tapasztalatai:

- Az itt megjelent tételek színvonalas palettát mutattak, természetesen voltak jobb, és voltak gyengébb borok, pálinkák, de mindenki nem lehet első.
- Penc -a jelen szemlével - több szakmai lépcsőfokot átugorva sikeresen teljesítette az első versenye megszervezését. S ha tanulunk az elkövetett apróbb rendezési hibákból, akkor a jövőben, ennek a penci megméretésnek komoly hírneve, és vonzása lehet.

A saját eredményeink és tapasztalataink

1. A bornevezésünkben nem indítottunk korábban díjazott tételeket, mert részint az a kevés elfogyott, részint pedig egy reduktív eljárásban készült Leányka – Szürkebarát küvével, egy újborral indultunk. Ennek fő felelőse kisebb fiam Ajtony, aki végzős szőlész-borász mérnökként éppen a napokban államvizsgázik, reményeink szerint sikerrel. Azt gondoltuk ez egy iható újbor, ez igaz volt, mert szépen fogyott ebédnél. A zsűri asztalán a sok más jó bor mellett, végül is erős bronz érmet szerzett, 17 pontot elérve. Mivel magasabb pontszámú bronzérmes bor is született 17,2 ponttal, így a dobogóról leszorultunk, oklevelet nem kaptunk. Más borversenyen kaptunk volna, de a penci verseny ettől volt különleges, hogy csak a legjobbak kaptak oklevelet, az érmesek közül is.
2. Vörösborban szintén kockázatot vállalva újborral indultunk, ez oxidatív, fahordós tétel volt. Igazán újfahordós, barrikolt vörösbor ez, ami szintén bronzérmes lett 16,9 ponttal. Kell még egy- két év ennek a Blauburger tételnek, hogy finomodjon, a markáns tölgyfaíz harmóniába kerüljön a bor egyéb alkotóival. Erre utalt bírálatában a zsűri elnöke is. Tanulság még hogy határozottab savak szükségeltetnek, ami korábbi szürettel elérhető. Azt gondoljuk, hogy idén a második évben a hordók már nem fognak annyira dominálni, s egy még jobb minőségű borral újra nekifutunk ennek a borkészítési módnak, amelyet a hazai közvéleménnyel ellentétben nyugatabbra nagyon kedvelnek.
3. Az „Arany Törköly” fedőnevű tételünkkel szintén bronzérmet, és már III. helyezést is elértünk, az igen erős mezőnyben. Az „Aszus Törkölyünk” pedig a közönségszavazatok alapján –igen csak fogyott- a tréfás, helyi címet, a „Penci Rettenetes”-t ért el. Erre a szinte konyakos sűrűségre érett, olajos, némileg édes, már 4 éves, fahordóban érlelt törkölyünkre nagyon büszkék vagyunk.
4. Amit elhibáztunk! A verseny előkészítésének ezer gondja közepette egyszerűen elfelejtettük a korábban nyertes 6 éves vegytiszta törkölyünk indítását. Ez a tételünk korábban már nyert ezüstöt, illetve a tavaly előszőr meghírdetett „Sisa Pista Kedvence”címet is megkapta. A névadó Végh József, a penci múzeum igazgatója volt, aki az utolsó, amúgy jó útra tért nógrádi betyárról szóló könyvet nekünk ajándékozta. Mivel pedig mások nem felejtettek el hasonló minőségű tiszta törkölyt nevezni, így ezt a címet most egy nógrádi pálinka vitte el. Végül is hazakerült a cím, ami nem baj, majd jövőre visszahozzuk.

A verseny egyéb tapasztalatai

1. Jó hangulatú, baráti rendezvény áll mögöttünk.
2. Szakmailag kiemelkedő, és pártatlan zsűrizés volt.
3. A polgármesterünk saját kézzel laminálta az Önkormányzat által biztosított okleveleket, amit igen emberi gesztusnak értékeltek a meghívott vendégek.
4. Amennyiben reményeink szerint lesz folytatása a rendezvénynek, úgy arra meghívjuk a környékbeli települések borászait is, reméljük továbbá, hogy a helyiek is képviselik majd a környék borkultúráját.

Összességében köszönet alfabetikus sorrendben a dr. Berze Gábor vezette borlovagrendnek, Erdész Ferenc hegybírónak, Králik József polgármesternek és feleségének, valamint Kurnász Gyula pálinkafőző mesternek az előkészítésben és levezetésben nyújtott segítségéért.
Természetesen nagy köszönet a rendezvény háziasszonyának, feleségemnek, aki egy férfiember számára ismeretlen részletekbe menően járult hozzá a rendezvény sikeréhez.

Röviden a jövőről a rendezvény kapcsán

Változatlanul bíztatom a penci gazdákat, ha előszőr kicsiben is, de próbálkozzanak a szőlő ültetésével, gondozásával. Gyümőlcsként is kitűnő, egészséges, nyomelemekben gazdag, pl. a mostanság sokat emlegetett magnéziumban, amiben a penci föld igen jól ellátott, és a szőlő pedig felveszi.
A kéthasznú fajták, amelyek csemege és borszőlőnek is alkalmasak engedély nélkül ültethetők. Az illatos fajták mint pl. az Irsai Olivér, vagy a Pölöskei Muskotályos úgy étkezési szőlőnek mint bornak kiválóak, ellenállóak.
Korábban említettem, hogy 500m2-ig a borszőlő is ültethető engedély nélkül. Egy 20x25m-es területen beállt 200 tőke szőlő 1,5-2kg-os visszafogott terheléssel is képes úgy 240 liter mustot produkálni. Szigorú borkezelési technológiával ez ad 220 l bort, ami nagyjából egy szerednyei hordó. Aki tartózkodik a borivástól, annak ez a mennyiség az éves alkoholmentes szőlőlét tudja biztosítani, ami házilag szintén elkészíthető.
A versenyeket illetően azt gondoljuk, a következőt már minden tekintetben professzionális módon kell szervezzük. Nevezési díjjal, körültekintő meghívásokkal, díjakkal, érmekkel, kupákkal, étkezési költséggel, sajtóval, stb. Legyen Penc szőlő és borügyben egy priorítás a környező településeken, a megyében, vagy akár majd azon is túl. Közösen sikerülhet.

Dr. Major László

Munipolis - regisztráció - Penc

Elektronikus ügyintézés

Penc Önkormányzati Elektronikus Ügyintézés Penc e-Hivatal

Választás - 2024

valasztas

itet logo

Pályázati információk

Penc - Széchenyi 2020 pályázatok


Penc Magyar Falu Program

Helyi Építési Szabályzat

penc kozseg epitesi szabalyzat 20200722

Penci Hírek

Penci Hírek - 2021. 1. szám

Közadatkereső

logo kozadatkereso

Jakus Lajos Múzeum

Jakus Lajos Múzeumi Kiállítóhely - Penc

Ez a weboldal cookie-kat használ. A weboldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába.